ТВ 5 Ужице

Прва ужичка телевизија од 1994. године

УЖИЦЕ: САОПШТЕЊЕ ГРАЂАНА “ДА (НЕ) ДИШЕМО ДУБОКО”

Удружење грађана „Да (Не) Дишемо Дубоко“ позива руководство „Депоније“, Град Ужице, надлежне инспекцијске службе и све којима је у интересу добробит и здравље становника на територији Града Ужица да не дозволе транспорт и депоновање смећа на Депонију „Дубоко“ које се сакупља ван територије Града Ужица као и планове проширења Депоније.

(У наставку текста наводимо разлоге изведене на основу јавно доступних докумената)

На основу јавно доступних база података, информација добијених на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, ЈАВНО КОМУНАЛНО ПРЕДУЗЕЋЕ РЕГИОНАЛНИ ЦЕНТАР ЗА УПРАВЉАЊЕ ОТПАДОМ ДУБОКО УЖИЦЕ:

1. Не поседује важеће дозволе за обављање делатности управљања отпадом, издате од надлежног органа, у складу са Законом о управљању отпадом („Сл. гласник РС”, бр. 36/2009, 88 /2010, 14/2016, 95/2018 – др. закон, 35/2023.), и то:

– дозволу за сакупљање и транспорт отпада, издату у складу са чланом 59. Закона,

– дозволу за одлагање отпада, издату у складу са чланом 59. Закона,

– дозволу за третман мешаног комуналног отпада, издату у складу са чланом 59. Закона

2. Обавља делатност управљања отпадом без дозвола за управљање отпадом, што је привредни преступ су складу са чл. 88. тач. 4) Законом о управљању отпадом;

3. Врши одлагање отпада на локацији која не испуњава техничке, технолошке и друге прописане услове, односно супротно условима утврђеним у дозволи или без претходног третмана или одлаже опасан отпад заједно са другим врстама отпада , што је привредни преступ су складу са чл. 88. тач. 12) Закона о управљању отпадом;

4. Не спроводи мере којима се обезбеђује заштита животне средине, у складу са чл. 30 Закона о управљању отпадом, што је привредни преступ су складу са чл. 88. тач. 4) Закона о управљању отпадом;

5. Не спроводи потпун мониторинг рада депоније у току активне и пасивне фазе рада, у складу са чл. 30 закона о управљању отпадом, што је привредни преступ су складу са чл. 88. тач. 4) Закона о управљању отпадом;

6. Не испуњава услове прописане Прилогом 2. тач. 2 Уредбе о одлагању отпада на депоније „Сл. гласник РС“, бр. 92 /2010.

7. Не примењује мере са спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину из одлуке о давању сагласности на студију процене утицаја, у складу са чл. 34. Закона о процени утицаја на животну средину, што је привредни преступ су складу са чл. 40. тач.2) Закона процени утицаја на животну средину (“Сл. гласник РС”, бр. 135/2004, 36/2009)

9. Врши радњу без важеће водне дозволе – испушта процедне депонијске воде у водоток реципијент Турски поток , што је привредни преступ су складу са чл. 211. тач. 11а Закона о водама „Сл. гл. РС“, бр. 30/2010, 93/2012, 101/2016, 95/2018, 95/2018 – др. Закон)

10. Пре испуштања у систем јавне канализације или реципијент не пречишћава отпадне воде у складу са чл. 98. Закона о водама , што је привредни преступ су складу са чл. 211. тач. 9 Закона о водама

11. Испушта загађујуће и опасне материје, отпадне воде или емитује енергију у ваздух, воду или земљиште на начин и у количинама, односно концентрацијама или нивоима изнад прописаних, што је привредни преступ у складу са чл. 116 тач 8. Закона о заштитити животне средине (“Сл. гласник РС”, бр. 135/2004, 36/2009, 36/2009 – др. закон, 72/2009 – др. закон, 43/2011 – одлука УС, 14/2016, 76/2018, 95/2018 – др. закон и 95/2018 – др. закон)

Докази за ове тврдње могу се наћи у јавно доступним документима ЈКП „Дубоко“, Геостбија, Министарство за заштиту животне средине, Завод за јавно здравље Ужице…

Дугогодишње перманентно кршење прописа, Студије о процени утицаја, регионалне санитарне депоније „Дубоко“ у Ужицу на животну средину, интерних процедура и општих правила пословања, довели су до критичне ситуације на Депонији.

На основу извештаја ЈКП „Дубоко“ види се да је пројектовани депонијски простор од 592.671 ,00 м3 попуњен у току 2021. године и да кубатура депоније на дан 1.11.2023. године износи 755.902 м3, што је прекорачење од 21,59%, што је само по себи довољан разлог за затварање депоније. На јавно доступним фотографијама депоније у периоду од 2021 до данас (Геосбија, ЈКП „Дубоко“, Министарство за заштиту животне средине…) јасно се види непоштовање прописаних мера: дневно прекривање отпада слојем инертног материјала, формирање ћелија, одлагање материјала искључиво на телу депоније, постављање заштитне ограде и дезобаријере… Детаљан опис стања депоније са сликама из ваздуха може се наћи у документу „Пројектовање и доградња са пратећом инфраструктуром постојеће санитарне депоније Регионалног центра Дубоко у Ужицу“ где се експлицитно каже:

Вец́е количине отпада од очекиваних, као и сама конфигурација терена довели су до веома лоших услова на терену. Пре свега, на северној страни постојец́ег тела депоније одређена количина отпада излази ван граница депоније, која није покривена изолационим слојевима. Затим је на источној страни тела депоније отпад исклизнуо ван граница тела депоније. Такође, исти проблем се десио и на јужној страни тела депоније, где је отпад толико склизнуо да је угрозио ободне канале за атмосферске воде, па чак и склизнуо на унутрашњи пут.

Непоштовање ових мера довело је до обрушавања тела депоније, затрпавања биотрнова, затрпавања постројења за пречишћавање вода. Све ово је до појаве пожара у марту и мају 2024. године, што је довело до еколошке катастрофе, угрожавања живота и здравља становника на подручју Града Ужица и додатног оштећења инфраструктуре депоније у виду пробијања површинског заштитног слоја и додатног затрпавања биотрнова.

Последице пожара и даље нису саниране. ЈКП „Дубоко“ није санирала оштећења заштитне фолије, оспособила биотрнове, санирала на прописан начин последице одрона тела депоније, уклонила отпад који се налази ван тела депоније, оспособила систем за прикупљање и пречишћавање отпадних вода. Једном речју, није спровела ни једну активност којом би се депонија вратила првобитној намени. Насупрот томе, формирана је „Етажа 5“ које нема у пројектима Депоније и на коју се депонује отпад из Ужица, што само по себи представља кршење закона. Наставља се изливање отпадних вода у Турски поток, што је документовано снимцима и извештајима Завода за јавно здравље Ужице.

Постојеће стање на Депонији „Дубоко“ не задовољава услове да депонија има статус санитарне депоније, уколико их је икад и испуњавала. Начин на којом се депонијом управља и однос оснивача према очигледним кршењима закона довео је до тога да је простор на коме се отпад одлаже обично сметлиште као у већини општина. Сметлишта се разликују од санитарних депонија по томе што немају решен проблем отпадних вода, немају решен проблем експлозивних и запаљивих гасова у депонованом материјал (депонијски гас), присутне су домаће и дивље животиње које се хране отпадном храном. Након запуњавања и напуштања сметлишта, отпадне и процедне воде загађују подземље и веома неповољно утичу на здравље људи, водотокове, пољопривреду и остало окружење.

Удружење грађана „Да (Не) Дишемо Дубоко“ позива руководство „Депоније“, Град Ужице, надлежне инспекцијске службе и све којима је у интересу добробит и здравље становника на територији Града Ужица да не дозволе транспорт и депоновање смећа на Депонију „Дубоко“ које се сакупља ван територије Града Ужица као и планове проширења Депоније. У супротном Удружење ће позвати све којима је добробит и здравље људи на првом месту да блокадом рада депоније спрече ново еколошко загађење и катастрофу несагледивих размера.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Copyright TV5 Užice© 2021 All rights reserved. | Newsphere by AF themes.